قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / پرورش گل / نحوه نگهداری و تکثیر گل آبوتیلون

نحوه نگهداری و تکثیر گل آبوتیلون

نحوه نگهداری و تکثیر گل آبوتیلون Abutilon 

آبوتیلون

گیاهی کوچک، گلدار و مختص نواحی گرمسیری که دارای گونه های پیوندی و رنگارنگ بسیاری است. تعدادی از گونه های این گیاه، بعنوان گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار میگیرد.

مکان: این گیاه به مکانی با نور کافی و گرم نیازمند است، در غیر این صورت بهتر است آن را در هوای آزاد نگهدارید.

نحوه نگهداری و تکثیر گل آبوتیلون

ارتفاع: تا ۱ متر فصل گلدهی: تابستان تکثیر: از طریف قلمه زدن با کاشت دانه.

گونه های وحشی این گیاه که در کشورهای مدیترانه ای و در آمریکای جنوبی می رویند به اندازه گونه های پیوندی آن رنگارنگ نیست. این گیاهان بیشتر از ۱ متر رشد می کنند و دارای گونه های رونده و آویز است.

گونه ها: این گیاه علاوه بر گونه های پیوندی دارای دو گونه حقیقی نیز هست. Abution striatum گیاهی است رونده با گلهایی نارنجی رنگ و منگوله ای شکل که به صورت تک تک بر روی محور برگ رشد می کنند. واريته «Thompsoni» آن دارای برگهایی است با رگه هایی زرد رنگ. Abutilon megapotamicum گیاهی است آویز با برگهایی باریک و گوه شکل گلهای زیبای آن بصورت تک تک تقریبا در تمام طول سال می رویند.

نحوه نگهداری گل آبوتیلون

کشت: گیاه آبوتیلون هوای تازه را دوست دارد. این گیاه در کنار پنجره باز بهتر رشد میکند اما نسبت به خشکی حساس است. در فصل تابستان. آبوتیلون را در هوای آزاد قرار دهید اما با شروع سرما آن را به درون خانه برگردانید. این گیاه به نور، محیط خنک و دمای حداقل ۱۲۰ سانتیگراد نیاز دارد. پس از پایان فصل گلدهی، دیگر به گیاه کود ندهید و آن را خشک نگهدارید. در فصل بهار گلدان آن را عوض و گیاه را هرس کنید.

تکثیر: برای قلمه زدن، نوک برگهای گیاه را به طول ۱۰- ۵ سانتی متر ببرید. این قلمه ها برای ریشه زدن به گرما و رطوبت در فصل بهار نیازمندند. گلدانی را پر از خاک شنی کنید، سپس روی خاک را با خرده شیشه بپوشانید تا خشک نشود، آنگاه قلمه ها را به ارتفاع ۲ سانتی متر در خاک بکارید. گیاهچه ها پس از ریشه زدن رشد می کنند و به آنها خوب آب دهید. این گیاهچه ها در اتاقی با دمای ۱۸ سانتیگراد یا در گرمای نور خورشید بهتر رشد می کنند. مراقب باشید تا دچار بی آبی نشوند.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *