قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مقالات آموزشی / اهمیت محلول پاشی در پاییز

اهمیت محلول پاشی در پاییز

آماده سازی درختان برای محصول سال آینده و اهمیت محلول پاشی در پاییز

اهمیت محلول پاشی در پاییز

نقش عنصر روی در گیاهان

روی باتحت تاثیر قرار دادن فعالیت های آنزیم های هیدروژناز و کربونیک انیدراز، تثبیت ساختارهای ریبوزومی و سنتز سیتوکروم، نقش بسیار مهمی در متابولیسم گیاه بازی می کند، بنابر این در ابتدای فصل وجود کافی روی باعث فعالیت متابولیسمی درست گیاه و رشد ونمو بهتر آن می گردد.

آنزیم های گیاهی که توسط روی فعال می شوند عمدتا در
متابولیسم قندها، حفظ یکپارچگی ساختار غشای سلولی، سنتز پروتئین، تنظیم سنتز هورمون اکسین و تشکیل گرده ، دخیل هستند.

در گیاهان، تنظیم بیان ژن که نقش مهمی در تحمل استرس های محیطی دارد، به وجود این عنصر وابسته است . درابتدای فصل با بالا رفتن غلظت این عنصر در کنترل استرس سرما نقش اساسی بازی می کند.

نبود یا کمبود روی در گیاهان منجر به بروز ناهنجاری هایی در گیاهان می شود که علائم خارجی آن ها بصورت نشانه هایی چون کاهش شدید رشد گیاه، کلروز برگی و کوچک شدن برگ ها و همچنین عقیمی گیاه، دیده می شود.

کمبود عنصر روی می تواند کیفیت محصولات جمع آوری شده از سطح مزرعه و باغ را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ به این صورت که گیاه دچار ضعف شده و به سادگی با قرار گرفتن در معرض نور شدید و یا افزایش دما دچار آسیب می شود، علاوه براین، در چنین حالتی تاثیر آسیب های ناشی از حمله قارچ ها و بیماری ها به مراتب بیشتر خواهد بود.

برخی از تحقیقات نشان می دهند که این عنصر توان جذب و انتقال آب توسط گیاهان را تحت تاثیر قرار داده و همچنین تا حدی اثرات بد استرس های کوتاه مدت شوری و گرما را مرتفع می سازد.

نقش پررنگی در تولید هورمون اکسین، که از هورمون های رشد می باشد، دارد

عنصر روی نقشی حیاتی در تکامل و عملکرد اندام های گلدهی همچون بساک، کیسه گرده، دانه گرده و مادگی گل و نقش کلیدی در تکامل گل و میوه ها دارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تشخیص علائم کمبود بُر درختان میوه

تشخیص علائم کمبود بُر در محصولات باغی و زراعی

 علائم کمبود بُر در محصولات باغی و زراعی کمبود بُر در درختان میوه سبب رشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *